Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Lékořice - černé zlato ze sladkého dřeva

Historie oblíbené lékořice, resp. sladkého dřeva, z jehož šťávy se lékořice získává, je stará několik tisíciletí. To, co si dnes můžeme vychutnat (podle dílčích přísad) jako sladký, kořeněný nebo slaný pamlsek, bylo však až do 18. století považováno zejména za léčebný prostředek. Sladké dřevo se používalo zejména proti nachlazení a při žaludečních potížích. Je zmiňováno již v tradičních čínských herbářích, na egyptských papirových svitcích a bylo prý nalezeno dokonce i v hrobě Tutanchamona (1347 - 1339 p.n.l.).

Hasič žízně a potrava pro armádu

Durstlöscher und Marschverpflegung fürs Militär

Theofrastos (369–285 př. n. l.), žák Aristotela a zakladatel botaniky, popsal schopnost sladkého dřeva hasit žízeň. Vojska Alexandra Velikého (356–323 př. n. l.) prý dlouhá tažení přečkala částečně bez vody díky tomu, že byla zásobena právě sladkým dřevem. I později, v době římských legionářů, bylo sladké dřevo nedílnou součástí denních přídělů potravy. Francouzští a turečtí vojáci s sebou nosili lékořici v polní výzbroji dokonce ještě v 1. světové válce.  

Od léčiva k pamlsku

Lakritz Medizin

Za starých Řeků a Římanů velebilo mnoho lékařů kořen sladkého dřeva jako lék proti kašli, nachlazení a kataru (zánětu sliznice). Ve středověku byly lékořici dokonce připisovány magické síly a zázračné léčivé schopnosti. V období renesance lékořice jako "sladká medicína" doslova zlidověla. Jedna odborná botanická kniha ze 17. století popisuje detailně rostlinu sladkého dřeva a oblasti využití šťávy, která se získává z jejího kořene.

Lakritz Pontefract Dunhills

V roce 1760 přidal anglický lékárník George Dunhill konečně ke zředěnému extraktu z kořene sladkého dřeva cukr a další přísady. To byl okamžik zrození lékořicových cukrovinek.

Ve firmě HARIBO se lékořicové produkty vyrábějí od roku 1925. Ať už v podobě šneků nebo konfektek, ať už dražované, nebo solené, lékořicové výrobky HARIBO jsou jednou z jejích nejoblíbenějších cukrovinek vůbec. Od roku 1972 patří do skupiny HARIBO i společnost Dunhills Limited se svou proslulou cukrovinkou Pontefract Cakes.

Výroba

Fruchtgummi Herstellung

Jak se dostanou ZLATÍ MEDVÍDCI do sáčku

dozvědět se více o výrobě

Používáte zastaralou verzi prohlížeče. Proveďte prosím aktualizaci prohlížeče, aby bylo možno tuto webovou stránku správně zobrazit.