Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Pardon, bir sorum olacaktı..

Belki burada, sizin sorunuzu da cevaplayabiliriz!

Burada sizlerin tarafından sıkça sorulan sorulara cevaplar verdik.

HARIBO ismi ne anlama geliyor?

HARIBO’nun açılımı HAns RIegel BOnn’dur. Hans Riegel 1898 yılında Friesdorf’ta (Bonn şehrinin bir ilçesi) doğmuş olan, şirket kurucumuzdur.  1920 yılında yeni kurulmuş olan şahıs şirketini, kendi isminin ve doğduğu şehrin baş harflerinin kısaltılarak bir araya getirilmesiyle oluşan HARIBO ismi ile Bonn Ticaret odasına kaydettirmiştir.

HARIBO ALTIN AYICIKLAR, tek çeşit ayrılmış şekilde temin edilebilir mi?

Karışmamış, yani renklere göre ayrılmış altın ayıcıklar sadece 1-kg poşetlerde fabrika mağazalarımızdan (Bonn, Solingen, Mainbernheim ve Wilkau-Haßlau) veya internet mağazalarımızdan temin edilebilir.  HARIBO-fabrika satış mağazalarındaki Şeker Karışım Barı (Candy Misch Bar) adı verilen tezgahlarda aynı şekilde altın ayıcıklarınızı renklere ayrılmış olarak kendiniz seçebilirsiniz.  


Renklerine ve tatlarına göre ayrılmış ALTIN AYICIKLAR gıda maddeleri perakendecilerinde satışa sunulmamaktadır.  Birçok tüketici zaten bilinçli olarak karışık ve renkli ALTIN AYICIKLARI tercih etmektedir.  Çeşitlilik ve lezzet kombinasyonu burada açıkça ön planda geliyor.  Belirli çeşitlerini seven ALTIN AYICIK meraklılarından buradan özür diliyoruz.

Meyan kökü hangi bitkiden elde edilir?

Tüm meyan ürünlerinin hammaddesi meyan’ ın köksapıdır (Glycyrrhiza glabra).  Kazılan kökler yıkanır, soyulur, kurutulur ve ardından parçalanır ve suda kaynatılır.  Elde edilen sonuç, siyah, yapışkan bir kitledir ve bu kitle soğumadan önce bloklara dökülür.Bu meyan kökü kalıpları diğer Haribo fabrikalarındaki üretim için küçük parçalara ayrılır. daha sonra bu parşalar sıcak suda eritilir ve üretime hazır hale; içinde en az %3 'lük bir meyan konsantresi kalacak kadar inceltilir.

HARIBO üretiminde kullanılan şeker nasıl elde ediliyor?

Şeker, günlük gıda maddesi olarak tanıdığımız ve sanayi üretiminde kullanıldığı haliyle şeker pancarından elde edilir.  Pancarların şeker oranlarının yüksek olduğu 18. yüzyılın ortalarında keşfedilmiştir. Büyük ölçekli, endüstriyel şeker üretimi ise 19. yüzyılın başından itibaren ilerlemiştir.  19. yüzyılın ortalarından itibaren pancar şekeri halkın büyük bir bölümü tarafından satın alınabilir bir gıda maddesi haline gelmiştir.
Bu zamana kadar doğudan ya da denizaşırı ülkelerden ithal edilen şeker kamışı, Avrupa piyasasına girdiğinden beri pahalı ve lüks bir madde olarak sadece asil ve zengin kişiler tarafından baharat veya ilaç niyetinde satın alınabilmiştir.  Son ortaçağ dönemlerinde ise bir kilo kamış şekeri 100 kilo buğdaya denk geliyordu.

ALTIN AYICIKLARIN hangi renk ve lezzet çeşitleri mevcuttur?

HARIBO, fabrika ziyaretleri düzenliyor mu?

HARIBO-ürünlerinin üretiminde çok yüksek ve uluslararası norm edilmiş hijyen ve kalite standartları geçerlidir.  “International Food Standart” (IFS) adı verilen Uluslar arası Gıda Standardı tüketicilere yüksek ölçüde gıda güvenliği sağlamayı hedefler.  Bunun başka bir anlamı da bütün üretim ve doldurma tesislerinin korunması doğrultusunda ziyaretçi gruplarına izin verilmemesidir.  Prensip olarak fabrika gezilerine izin veremediğimiz için tüm HARIBO-hayranlarından özür dileriz.

Sorunuz için uygun cevap bulamadınız mı?  Tüketici servisimiz her zaman için sizin hizmetinizdedir. İletişim formuna, buradan ulaşabilirsiniz.

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.