Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Meyankökü - meyan kökündeki siyah altın

Meyan suyunun da elde edildiği popüler meyan veya meyan kökünün tarihi, birkaç bin yıl geçmişe dayanır.  Ancak, bizim bugün tatlı, baharatlı ve tatlı-tuzlu olarak tükettiğimiz ürün, 18. yüzyıla kadar özellikle ilaç olarak kullanılmaktaydı.  Meyan özellikle soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılmıştır.  Geleneksel Çin bitki kitaplarında meyandan söz edilir ve hatta Mısır papirüslerinde ve Tutankhamun’un mezarında (MÖ 1347-1339) bile meyanın bulunduğu söylenir.

Askeri Erzak Olarak Meyan

Durstlöscher und Marschverpflegung fürs Militär

Aristo'nun öğrencisi ve botaniğin kurucusu olan Theophrastus (M.Ö. 369-285), meyan kökünün susuzluğu giderici özelliğini keşfetmiştir. Büyük İskender'in (M.Ö. 356-323) orduları uzun seferlerinde, susuzluklarını, meyan kökü sayesinde atlatmışlardır.  Hatta daha sonra, Roma ordularında, meyan kökü günlük besinlerinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Fransız ve Türk birlikleri 1. Dünya savaşında bile savaş erzakları arasında meyan bulundurmuşlardır.

Şifa ürününden tüketim ürününe

Lakritz Medizin

Eski Yunanlılar ve Romalılar arasında birçok doktor meyan kökünü öksürük, soğuk algınlığı ve nezleye (mukoza zarının iltihabı) karşı bir çare olarak göstermiştir.  Orta çağlarda, meyan kökünün sihirli güçleri ve mucizevi şifa özellikleri olduğu bile ileri sürülmüştür.  Rönesans döneminde meyan kökü "tatlı bir ilaç” olarak popüler bile olmuştur. 17. yüzyıldan kalma bir botanik referans kitabında, meyan kökü bitkisi ve kökleri demleyerek elde edilen kullanım alanları ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

 

Lakritz Pontefract Dunhills

1760 yılında, son olarak İngiliz kimyager George Dunhill meyan kökünün seyreltilmiş özüne şeker eklemiştir.  Bu da meyan kökünün tatlı olarak kullanımının doğuşu olmuştur.

HARIBO’da meyankökü ürünleri 1925 yılından beri üretilmektedir. Kaplanmış veya tuzlu, solucan şeklinde ya da şekerleme şeklinde, HARIBO meyan ürünleri en popüler şekerlemeler arasında yerini almaktadır. 1972 yılından bu yana "Pontefract Cakes" ile "Dunhill Limited" şirketi de HARIBO grubuna dâhil olmaktadır.

Üretim

Fruchtgummi Herstellung

Altın Ayıcıkların Poşetlere Doldurulma Hikayesi

Üretim hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.