Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Meyveli şeker- El ile çizimden, ürün haline geliş

Her bir HARIBO meyveli şekeri tasarlayan yaratıcı bir ürün tasarımcısı vardır. HARIBO’nun ürün yelpazesindeki her yeni ürün ilk adımda kâğıda bir kroki olarak el ile çizilir.

Bilgisayar ve Freze Tezgahı

Fräse

Elle çizim daha sonra bir bilgisayarda taranır ve üç boyutlu hassas çizim kalıplarına dönüştürülür. Bu çizim kalıplarından elde edilenler, alçı kalıplara dökülerek bu kalıpların öğütüldüğü yüksek teknolojili freze makinesine iletilir. Mevcut numunelerden daha sonraki üretim için, istenen sayıda alçı kalıplarından üretilir ve yeniden kullanılabilir bir form haline getirilir.

Pudra Kutuları ve Alçı Kalıpları

Puderkästen Gipsstempel

Bu üretim zincirinde kalıplar, düz, ince ve ağzına kadar silme nişasta tozu ile dolu olan kutular haline getirilir. Daha sonra ürüne form vermek için kullanılan pudra ile dolu olan kutuların içine yüzlerce alçı kalıp itilir ve nişasta tozundan geriye yalnızca baskıları kalır.

Bu kalıpların negatifleri, üretim hattı üzerinde bir sonraki üretim istasyonuna gider.  Buradaki memelerden saniyenin yüzde birinde dökülen ısıtılmış sıvı haldeki meyveli şeker karışımları, bu negatiflerin içine akıtılır. İşte birkaç yüz yeni meyveli şekerin gün ışığı ile tanıştığı an!

Son "Makyaj"

Das letzte "Make-up"

Kuru alanlarda uzun süren kurutma işleminden sonra, meyveli  yumuşak şekerler son olarak parlak bir görünüm vermesini sağlak ve birbirine yapışmaması  için balmumu ve carnauba balmumu kaplamasına tabi tutulur.

Meyveli şekerler artık ambalaj makinesinde otomatik olarak tartılmaya ve daha sonra dünya çapındaki müşterilere gönderilmek üzere torbalanmaya hazırdır.

Ekstrüderden Çıkan Ürünler

Bu meyveli şekerler, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklar altında, sıkma aygıtı (ekstrüder) ile üretilmektedir.  Ekstrüzyon mamulleri genellikle şekerlenmiş şekillerde pazara sunulur.

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.