Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!
03.07.2013

XII edycja Akademii Misia Haribo zakończona: zwycięzcy wyłonieni, nagrody rozdane

Kilogramy wykorzystanych i zagospodarowanych ponownie odpadów, ponad 820 placówek bioracych udział w konkursie, kilka tysięcy nadesłanych prac konkursowych oraz wzrost świadomości ekologicznej dzieci to efekty XII edycji Akademii Misia Haribo.

W tegorocznej edycji konkursu pod hasłem „Segregujesz? Nie marnujesz?” Miś Haribo zachęcał dzieci do zgłębienia tematu selektywnej zbiórki odpadów i jej korzystnego wpływu na środowisko naturalne. Nad kształtem i zakresem merytorycznym konkursu czuwała ekolog, specjalista od zrównoważonego rozwoju, Pani Renata Stępień, członek Rady Programowej Akademii Misia Haribo, na co dzień reprezentująca Krajową Radę Poszanowania Energii.

Głównym celem konkursu było budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zadanie konkursowe dla dzieci w wieku przedszkolnym polegało na przedstawieniu sposobów gospodarowania i segregowania odpadów za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Natomiast zadaniem dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym było opracowanie sposobów segregowania i przetwarzania odpadów w formie „Vademecum Małego Ekologa”.

Do XII edycji zgłosiło się ponad 100 szkół i ponad 700 przedszkoli. Jury konkursu, nagrodziło piętnaście placówek przedszkolnych oraz dziewięć szkół. Każda placówka, która wzięła udział w konkursie otrzymała pamiątkowe dyplomy od Misia Haribo. Przedszkola, które zostały nagrodzone w konkursie, otrzymały m.in. zestawy pojemników do segregacji odpadów, eko-książki, eko-zabawki, plecaki Haribo oraz materiały edukacyjne Akademii Misia. Pełna lista nagrodzonych placówek jest dostępna na stronie internetowej www.haribo.com, w zakładce Akademia Misia Haribo.

I miejsce w kategorii placówek przedszkolnych zdobyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Muzyczno-Językowego „Nutka” w Czeczotce, koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Nagrodą główną za zajęcie I miejsca było umeblowanie sali dla dzieci kolorowymi i przyjaznymi dzieciom mebelkami. Zwycięzcami wśród szkół zostali uczniowe z klasy IVa z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy w województwie zachodniopomorskim. Cała klasa za za zajęcie I miejsca otrzymała tablety.

Jesteśmy pod wrażeniem pomysłowości, zaangażowania i wysokiego poziomu prac nadesłanych w tegorocznej ekologicznej edycji Akademii Misia Haribo. Efekty prac przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, jesteśmy pod wrażeniem kreatywności i wiedzy dzieci na temat segregacji odpadów. Jury konkursowe miało bardzo trudne zadanie, aby wyłonić laureatów spośród autorów tak interesujących prac – mówi Marzena Sadurska, Brand Manager w firmie Haribo, będącej pomysłodawcą i organizatorem konkursu.

Akademia Misia Haribo to długoletni projekt edukacyjno-społeczny, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, wychowawców, nauczycieli oraz rodziców. Głównym założeniem przyświecającym działaniom w ramach Akademii Misia Haribo jest uświadomienie rodzicom, nauczycielom i opiekunom jak uczyć i rozwijać dzieci poprzez zabawę. W ramach konkursu, nauczyciele mają za zdanie przeprowadzić zajęcia dydaktyczne na wskazany temat, a dzieci na podstawie nabytej wiedzy, przygotować prace konkursowe, rozwijając przy tym umiejętności społeczne.

Nad merytoryczną stroną programu z Misiem Haribo czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą pedagog Agnieszka Gruszczyńska związana z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, psycholog Dorota Kalinowska z poradni NINTU oraz Renata Stępień, specjalistka od zrównoważonego rozwoju. Patronem honorowym konkursu w ramach Akademii jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które towarzyszy konkursowi od początku jego istnienia.  Tegoroczną edycję wspierają także firmy: Cobi, Nowa Szkoła, Wydawnictwo BioBooks, Czerwony Konik oraz Samsung. Patronat medialny nad XII edycją Akademii Misia Haribo objęły takie magazyny jak Bliżej Przedszkola, Głos Pedagogiczny, Aleja Edukacji, O szkole, Życie Szkoły, Magazyn Świnka Pepa, Magazyn MiniMini+, Ben 10 oraz Magazyn Scooby –Doo.

Więcej informacji o programie, ciekawe porady dla rodziców oraz nauczycieli można znaleźć w zakładce Akademia Misia Haribo.


Galeria


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Używasz przestarzałej przeglądarki. Uaktualnij przeglądarkę, żeby strona mogła się prawidłowo wyświetlać.