Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Lukrecja – czarne złoto z korzenia lukrecji

Historia lubianej lukrecji lub też korzenia lukrecji, z którego uzyskuje się sok, sięga kilka tysięcy lat wstecz. Ta słodka, pikantna lub słona (w zależności od dodatków) przekąska do XVIII wieku znana była głównie jako środek leczniczy. Lukrecję stosowano głównie na przeziębienie i dolegliwości żołądka. Już w tradycyjnych chińskich zielnikach wspomina się o lukrecji. Zapiski dotyczące tego przysmaku znaleziono także w egipskich papirusach, a nawet w grobie Tutenchamona (1347–1339 p.n.e.).

Gasiła pragnienie i stanowiła pożywienie dla wojska

Durstlöscher und Marschverpflegung fürs Militär

Teofrast (369–285 p.n.e.), uczeń Arystotelesa i ojciec botaniki, opisał gaszące pragnienie właściwości korzenia lukrecji. Wojska Aleksandra Wielkiego (356–323 p.n.e.) miały przetrwać długie marsze bez dostępu do wody właśnie dzięki posilaniu się lukrecją. Również później, w legionach rzymskich, lukrecja stanowiła ważny element diety. Francuscy i tureccy żołnierze nosili ze sobą lukrecję podczas pierwszej wojny światowej.

Od lecznictwa do przekąski

Lakritz Medizin

U starożytnych Greków i Rzymian wielu lekarzy ceniło korzeń lukrecji jako środek leczniczy na kaszel, przeziębienie i katar sienny (zapalenie śluzówek). W średniowieczu lukrecji przypisywano właściwości magiczne (dzięki niej miało dochodzić do cudownych wyleczeń). W renesansie lukrecja stała się powszechnie znana jako „słodkie lekarstwo“. Podręcznik botaniczny z XVII wieku opisuje wyczerpująco roślinę lukrecji
i obszary jej zastosowania (m.in. dla soku, który pozyskiwano
z jej korzeni).

 

Lakritz Pontefract Dunhills

W 1760 roku angielski aptekarz, George Dunhill, dodał do rozcieńczonego ekstraktu korzenia lukrecji cukier i inne składniki. Był to moment narodzin lukrecji jako smakołyku.

W HARIBO produkty z lukrecji wytwarza się od 1925 roku. Czy to jako ślimaczki, czy konfekcjonowane, czy otoczkowane, czy słone, produkty z lukrecji HARIBO są jednymi z najbardziej lubianych słodyczy. Od 1972 roku również „Dunhills Limited“ wraz ze swoimi „Pontefract Cakes“ należy do koncernu HARIBO.

Produkcja

Fruchtgummi Herstellung

Tak MISIE trafiają do torebek!

dowiedz się więcej o produkcji

Używasz przestarzałej przeglądarki. Uaktualnij przeglądarkę, żeby strona mogła się prawidłowo wyświetlać.