Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Owocowe żelki – legendarna historia sukcesu

Ludzie od zawsze byli pomysłowi, jeśli chodzi o przekąski. Zanim wynaleziono pierwszego owocowego żelka, osładzaliśmy sobie codzienność innymi smakołykami. Starożytni Grecy
i Rzymianie cenili przede wszystkim wypieki, które swój słodki smak zawdzięczały sokom
z daktyli, miodu i winogron. W Średniowieczu zajadano się aromatycznymi piernikami wszelkiego rodzaju. W XVI wieku żeglarze przywieźli do Europy z Ameryki Środkowej ziarna kakao, które wkrótce okazały się kolejnym, wyrafinowanym składnikiem do produkcji słodyczy.

Cukier trzcinowy – luksusowy towar

Pojawienie się cukru trzcinowego w Europie stanowi kamień milowy w historii słodkich smakołyków. Początkowo ten sprowadzony na przełomie pierwszego tysiąclecia do Europy z krajów arabskich przez Wenecję przysmak był drogim towarem luksusowym. Wyłącznie szlachta i bogaci mieszczanie mogli sobie pozwolić na stosowanie cukru trzcinowego w formie lekarstwa lub przyprawy.

Cukier z buraków cukrowych – luksus się demokratyzuje

Z czasem szersza rzesza ludności otrzymała dostęp do towaru luksusowego, jakim był cukier.
W Niemczech produkcję cukru z buraków cukrowych rozpoczęto dopiero na początku XIX stulecia. Od połowy XIX wieku cukier z buraków cukrowych stał się ogólnodostępnym, używanym na co dzień produktem spożywczym.

Guma arabska – decydujący składnik owocowych żelków

W XIX wieku sprytni cukiernicy odkryli, że można połączyć cukier z gumą arabską - żywicą określonego drzewa akacjowego. Żywicę podgrzewano z cukrem, dodając soki owocowe oraz inne aromaty i otrzymując w ten sposób pierwsze miękkie owocowe żelki – poprzedników słynnych żelków HARIBO.

Żelatyna, skrobia, agar-agar – alternatywy dla gumy arabskiej

Do produkcji żelków, jak znane ZŁOTE MISIE HARIBO, od dawna zamiast gumy arabskiej stosuje się żelatynę wieprzową. Z tym składnikiem osiągnąć można bardziej miękką konsystencję,
co gwarantuje przyjemne żucie i lepszy smak. Niektóre produkty żelkowe są również produkowane
z użyciem skrobi lub agaru-agaru - tropikalnego gatunku glonów. Artykuły te mogą być spożywane również przez wegetarian lub wyznawców islamu.

Produkcja

Fruchtgummi Herstellung

Tak MISIE trafiają do torebek!

Dowiedz się więcej o produkcji

Używasz przestarzałej przeglądarki. Uaktualnij przeglądarkę, żeby strona mogła się prawidłowo wyświetlać.