Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Dr. Hans Riegel Kısa Biyografisi

Hans Riegel jr. 2. Dünya savaşından sonra erkek kardeşi Paul Riegel ile birlikte  babaları Hans Riegel'in 1920 yılında Bonn şehrinde kurmuş olduğu HARIBO şirketinin zorlu yeniden yapılandırmasına başlar.

Kardeşler aralarında iş bölümü yapar. Hans Riegel jr. ticari yönetimi ele alırken küçük kardeşi Paul Riegel (2009 yılında vefat etmiştir) teknik yönetimi devralmıştır. Erken yaşta başlatılan bu iş bölümünü günümüze kadar çok başarılı bir şekilde sürdürmüştür.

Hans Riegel jr. 1947 yılında ekonomi bilim dalında Bonn üniversitesinde doktorasını tamamlamıştır. Dr. Hans Riegel; günlük iş hayatında yeteneklerini kanıtlayıp, yenilikçi ürün tasarımları ile her zaman öncü olmuştur. Bunun bu şekilde kalabilmesi için, hedef grubunun neler düşündüğünü ve fikirlerinin ne olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bunun için çocuk filmleri, gençlik magazinleri ve çizgi filmlerinden ilham almaktadır. „Çocukları çok seviyorum, onlar benim müşterilerim.  Onların neler yemek istediklerini, ne düşündüklerini, hangi dili konuştuklarını bilmem gerekmekte", diyor Dr. Hans Riegel. Bunun için genç insanlar ve özellikle de eğitim alan gençler ile düzenli bir temas kurmak onun için büyük önem taşımaktadır. Kendisi bunun için sık sık doğum gününe stajyerler davet etmektedir. HARIBO'nun uzun süredir devam eden başarısını garanti eden de tam bu yeni işler karşısında bu kadar açık olması ve yüksek kaliteye verdiği önem olmaktadır. Bunun bir kısmını da yine gençlere iade etmek onun için daima bir gereklilik olmuştur ve bu gerekliliğe kendisi Hans Riegel Vakfı ile yeni yeteneklerin gelişmesi için destek vermektedir.

Çok yönlü kazançları nedeni ile Dr. Riegel'e daha 1994 yılında 1. Sınıf Federal üstün hizmet madalyası verilmiştir. Buradaki en önemli husus, olağan üstü sosyal sorumluluk bilincinin yanı sıra, o zamanlar Almanya’da çok fazla bilinmeyen ve kendisinin de birçok Almanya Şampiyonası unvanları aldığı Badminton sporuna verdiği destek olmuştur. Dr. Hans Riegel bunu şu sözler ile belirtmektedir: „Bunların hepsi anlık olarak severek yaptığım şeylerdi." 2009 yılında Dr. Riegel'e özellikle de Steiermark'a bağlılığı için Avusturya'ya uzun yıllar boyunca vermiş olduğu hizmetler için "Avusturya Cumhuriyeti Büyük Altın Madalyası" verilmiştir. Dinlenmek için gittiği eşsiz dağ ormanlarının doğal ortamında, çok sevdiği avcılık hobisini de takip etmektedir.

Buna ek olarak ihtiyaç duyduğu spor aktivitelerini çok uzun yıllar takip ettiği günlük antrenman ile desteklemiştir. Bu sayede helikopter pilotu lisansını da her yıl düzenli olarak uzatmayı başarmıştır.

Kendisi, sloganını „Vücudundan alabildiğini almalısın“ olarak belirlemiştir.

2010 yılı Mayıs ayında Dr. Hans Riegel, Fransız „Légion d`Honneur“ onur lejyonuna alınmıştır. Bu sayede kendisine, sadece bir kaç yabancı uyruklu kişiye verilmiş olan bir ödül verilmiştir. İmparator Napoléon tarafından hayata geçirilen bu ödül, Fransa’da askeri kökenli verilen en yüksek ödüldür.

Dr. Hans Riegel, 67 yıldır HARIBO şirketin işlerini yürütüyordu ve böylece Almanya'nın en yaşlı lideri olarak anılmaktadır. Bu sebeple HARIBO markasının yönetiminin özellikle onun el yazısının sürekliliğini taşıyor olması şaşırtıcı bir olgu değildir. Dünyaca ünlü olan „HARIBO'yla mutlu ol“ şarkısı 30’lu yılların ortasından beri ve yeni uzatılmış ("Çocuk ya da büyük ol") haliyle 60'lı yıllardan beri bilinmektedir. HARIBO reklamlarını 23 yıldır üstlenmiş olan Thomas Gottschalk reklam ortaklığı ve arkadaşlığı da zaten efsanevileşmiştir.  

En son girişimci başarıları arasında „Fruity-Frutti“, „Pandas“ ve „Fizzy Cola" gibi ürün yenilikleri ve Almanya'daki üretim tesisinin uzun vadeli donatımı ile tesisin güvenliğine dair işlemlerin yapılması yer almaktadır. 

Dr. Hans Riegel'in yaratıcılığı ve kararlılığı, Almanya ve ulusal sınırların ötesinde atıştırmalık ürün piyasasına hakim olmuştur.

Dr. Hans Riegel, 15 Ekim 2013 tarihinde 90 yaşında vefat etmiştir.

Dr. Hans Riegel hayatını HARIBO'ya adamıştır ve son anına kadar HARIBO markasının insanların günlük hayatına neşe katma vizyonunu büyük bir coşkuyla devam ettirmiştir.

Paul Riegel

Paul Riegel

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.