Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Pardon, bir sorum olacaktı..

Belki burada, sizin sorunuzu da cevaplayabiliriz!

Burada sizlerin tarafından sıkça sorulan sorulara cevaplar verdik.

HARIBO ismi ne anlama geliyor?

HARIBO’nun açılımı HAns RIegel BOnn’dur. Hans Riegel 1898 yılında Friesdorf’ta (Bonn şehrinin bir ilçesi) doğmuş olan, şirket kurucumuzdur.  1920 yılında yeni kurulmuş olan şahıs şirketini, kendi isminin ve doğduğu şehrin baş harflerinin kısaltılarak bir araya getirilmesiyle oluşan HARIBO ismi ile Bonn Ticaret odasına kaydettirmiştir.

HARIBO ALTIN AYICIKLAR, tek çeşit ayrılmış şekilde temin edilebilir mi?

Goldbären in einer Geschmacksrichtung

Karışmamış, yani renklere göre ayrılmış altın ayıcıklar sadece 1-kg poşetlerde fabrika mağazalarımızdan (Bonn, Solingen, Mainbernheim ve Wilkau-Haßlau) veya internet mağazalarımızdan temin edilebilir.  HARIBO-fabrika satış mağazalarındaki Şeker Karışım Barı (Candy Misch Bar) adı verilen tezgahlarda aynı şekilde altın ayıcıklarınızı renklere ayrılmış olarak kendiniz seçebilirsiniz.  


Renklerine ve tatlarına göre ayrılmış ALTIN AYICIKLAR gıda maddeleri perakendecilerinde satışa sunulmamaktadır.  Birçok tüketici zaten bilinçli olarak karışık ve renkli ALTIN AYICIKLARI tercih etmektedir.  Çeşitlilik ve lezzet kombinasyonu burada açıkça ön planda geliyor.  Belirli çeşitlerini seven ALTIN AYICIK meraklılarından buradan özür diliyoruz.

HARIBO üretiminde kullanılan şeker nasıl elde ediliyor?

Şeker, günlük gıda maddesi olarak tanıdığımız ve sanayi üretiminde kullanıldığı haliyle şeker pancarından elde edilir.  Pancarların şeker oranlarının yüksek olduğu 18. yüzyılın ortalarında keşfedilmiştir. Büyük ölçekli, endüstriyel şeker üretimi ise 19. yüzyılın başından itibaren ilerlemiştir.  19. yüzyılın ortalarından itibaren pancar şekeri halkın büyük bir bölümü tarafından satın alınabilir bir gıda maddesi haline gelmiştir.
Bu zamana kadar doğudan ya da denizaşırı ülkelerden ithal edilen şeker kamışı, Avrupa piyasasına girdiğinden beri pahalı ve lüks bir madde olarak sadece asil ve zengin kişiler tarafından baharat veya ilaç niyetinde satın alınabilmiştir.  Son ortaçağ dönemlerinde ise bir kilo kamış şekeri 100 kilo buğdaya denk geliyordu.

ALTIN AYICIKLARIN hangi renk ve lezzet çeşitleri mevcuttur?

HARIBO, fabrika ziyaretleri düzenliyor mu?

HARIBO-ürünlerinin üretiminde çok yüksek ve uluslararası norm edilmiş hijyen ve kalite standartları geçerlidir.  “International Food Standart” (IFS) adı verilen Uluslar arası Gıda Standardı tüketicilere yüksek ölçüde gıda güvenliği sağlamayı hedefler.  Bunun başka bir anlamı da bütün üretim ve doldurma tesislerinin korunması doğrultusunda ziyaretçi gruplarına izin verilmemesidir.  Prensip olarak fabrika gezilerine izin veremediğimiz için tüm HARIBO-hayranlarından özür dileriz.

HARIBO’da üretim, HELAL standartlarına uygun mu yapılıyor?

HARIBO, Halal Food Authority, Avrupa Helal Sertifika Enstitüsü ve TSE’den aldığı Helal Uygunluk Belgesi ile yumuşak şeker ve marshmallow ürün çeşitlerinin HELAL olduğunu tescil ettirmiştir. Üretim sisteminde yapılan incelemeler sonucunda kullanılan malzemeler, hammaddeler ve üretim yöntemleri incelenmiş, kontrol edilmiş ve bunun neticesinde HELAL şartların sağlanmış olduğu, ilgili kurumlar tarafından onaylanmıştır.

HARIBO ürünlerini vejetaryenler de tüketebilir mi?

Bazı meyveli şeker ürünleri nişasta veya tropikal bir alg türü olan agar-agar yardımı ile üretilmektedir.  Bu ürünlerden birisi olan HARIBO Jelly Beans, herhangi bir hayvansal içerik içermediğinden, vejetaryenler tarafından sorunsuz bir şekilde tüketilebilir.

HARIBO ürünleri renklerini nereden alıyor?

80'lerin sonlarından beri HARIBO ürünlerinin renkleri, meyve ve bitki konsantrelerinden elde edilir.  Isırgan otu, elma, ıspanak, kivi, mürver, siyah kuşüzümü, kırmızı kuşüzümü, kırmızı üzüm, portakal, limon, mango, passion gibi meyve ve bitki konsantrelerinin karışımı  ile gereken renkler oluşturulur.

HARIBO ürünlerinde neden jelatin kullanılır?

HARIBO ürünlerinin temel malzemesi olan sığır jelatini ile daha yumuşak, rahat çiğneme hissi ve daha kalıcı bir tat sağlanmaktadır. Jelatinin yapısında % 84-90 protein, % 0,5-1 mineral tuzları ve % 7-10 su vardır. Jelatin, gıda endüstrisinde başlıca yumuşak şeker ve marshmallow üretiminde kullanılmaktadır. Türkiye’deki üretimde sadece HELAL sığır jelatini kullanılmaktadır.

HARIBO ürünlerinde kullanılan jelatinin faydaları nelerdir?

Jelatin, saflaştırılmış bir proteindir, kemik ve deri gibi bazı hayvansal dokularda bulunan kollajenden elde edilir. Jelatin, bir gıda katkı maddesi değil, gerçek bir gıda maddesidir. İnsan vücudu tarafından kolaylıkla ve tamamen sindirilebilir bir protein olan jelatin, vücudumuz için gıdalarla alınması gereken on adet temel amino asitten dokuzunu içerir. Besleyiciliği yüksektir. Kıkırdak dokusunun yeniden oluşturulması için kollajen gerekli bir maddedir. Jelatin, vücut tarafından kollajenin oluşturulması için temel iki amino asit olan glisin ve prolince zengin bir kaynaktır.

Sorunuz için uygun cevap bulamadınız mı?  Tüketici servisimiz her zaman için sizin hizmetinizdedir. İletişim formuna, buradan ulaşabilirsiniz.

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.