Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

HARIBO Meyankökü - İçindekiler

Meyankökü otu olmadan (Glycyrrhiza glabra) meyanı elde etmek mümkün değildir. Bu yüzden mavi ve mor çiçekli çalıya benzeyen meyan kökü otu, yaklaşık 1- 2 metre yüksekliğindedir.  Meyankökü otu çoğunlukla Akdeniz ve Orta Asya ülkelerinde yetişir.

Meyan Kökünün Sapı

Lakritz Süssholz

Sonbahar aylarının sonunda uzantıları 8 metre uzunluğa ulaşabilen çok dallı, parmak kalınlığındaki meyan kökler hasat edilir. Meyankökü ürünlerin temel yapıtaşı olan siyah, yapışkan kısmı; bu köklerin karmaşık bir süreçten geçmesi ile elde edilir.

Diğer Bileşenler

Ürüne bağlı olarak ham meyan köküne şeker, glikoz şurubu, buğday unu, modifiye nişasta veya jelatin, tuz ve çeşitli tatlandırıcı gibi ürünler eklenir.

Meyan kökünün tutarlılığı ve yumuşaklığı nişasta ve pektin miktarı ile kontrol edilir.  Tüm bu maddelerin belirli kompozisyonu sonucunda farklı HARIBO Meyan kökü ürünleri üretilir.

Meyan Köklü Şeker

Lakritz Konfekt

Meyan şekeri üretimi için preslenmiş meyan şeker hamuru ile farklı tatlar da birleştirilir. Böylelikle katmanlardan oluşan küp şeklindeki şekerlemeler geliştirilir, örneğin HARIBO Almanya klasikleri arasında olan ve gerçek Hindistan cevizi içeren meyan kökü ve Hindistan cevizi birleşimi şekerler gibi.

Meyan Drajeleri

Lakritz dragiert

Şekerle kaplanmış meyan ürünlerinde meyan çekirdeği, şeker ile kaplanır. Bazı Avrupa ülkelerinde, özellikle STAFETTEN, SALI- KRITZ ve VIYOLA ürünleri çok popülerdir.

Üretim

Fruchtgummi Herstellung

Altın Ayıcıkların Poşetlere Doldurulma Hikayesi

Üretim hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.