Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Meyankökü – rendeleyin, haşlayın ve kalıbı dökün

Tüm meyan ürünlerinin hammaddesi bitkinin kök kısmıdır (Glycyrrhiza glabra). Kazılan kökler yıkanır, soyulur, kurutulur, ardından parçalanır ve suda kaynatılır. Elde edilen sonuç, siyah ve yapışkan bir kitledir. Bu kitle soğumadan önce bloklara dökülür. Kaya gibi sert 5 kg ağırlığındaki ham meyan blokları, üretim bölümünde işlenmek üzere HARIBO’nun üretim tesisine teslim edilir.

HARIBO şirketinin “mutfağında”

HARIBO mutfağında meyan blokları öncelikle küçük parçalara bölünür ve bu parçalar sıcak suda çözünür.  Farklı meyan çeşitlerinin, tipik tadının alınabilmesi için en az %3 meyan kökü özü bu karışımda bulunmalıdır.  Ürüne bağlı olarak şeker, glikoz şurubu, buğday unu, modifiye nişasta, jelatin, tuz ve çeşitli aromalar eklenebilir.  Meyan kökünün tutarlılığı ve yumuşaklığı nişasta ve pektin miktarı ile belirlenir.

Dökme ve presleme meyan kökü

Lakritz Press

Temel olarak, dökme ve pres meyan kökü (yumuşak meyankökü adı da verilir) arasında bir ayrım yapılır. Dökme meyan ürünlerinde çıkış ürünü, kalın bir şurup olana kadar kaynatılır ve ardından- meyveli şeker ürünleri gibi - mısır nişastasından yapılmış kalıplar bulunan kutulara dökülür. Kitle kuruduktan sonra, balmumu ve carnauba balmumu kaplaması ile parlatılır.

Pres meyankökü ise önce kaynatılır ve daha sonra,  yüksek sıcaklıklarda ve yüksek basınç altında memeler ile kalıplara preslenir (örneğin salyangoz kalıbı).

Meyan Kökü Şekeri

Lakritz Konfekt

Meyan şekeri üretimi için pres meyan kökü, şeker hamuru ile farklı tatlarla birleştirilir.  Böylelikle katmanlardan oluşan küpler geliştirilir, örneğin HARIBO klasikleri arasında olan ve gerçek Hindistan cevizi içeren meyan kökü ve Hindistan cevizi birleşiminden oluşan meyan köklü HARIBO şekerlemeleri gibi.

Meyan Drajeleri

Lakritz dragiert

Şekerle kaplanmış meyan ürünlerinde meyan çekirdeği, şeker ile kaplanır. Bazı Avrupa ülkelerinde, özellikle STAFETTEN, SALI- KRITZ ve VIYOLA ürünleri çok popülerdir.

Meyveli Şeker ve Meyankökünün Birleşimi

Lakritz Vampire

Meyveli şekerler ve meyankökü bir kalıp içine birlikte dökülür. Bu şekilde Almanya’da oldukça  popüler olan HARIBO VAMPÄR / HARIBO VAMPİRLER üretilir.

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.