Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Meyve jölesi - Tatlılar arasına geç giren bir çeşit

Konu tatlı icadı olduğunda insanlar her zaman çok becerikli olmuştur.  Ancak, ilk meyveli şekerin icadı oldukça uzun bir yoldan geçer. Bu icada kadar insanlar, günlük hayatlarını diğer sıradan tatlılarla tatlandırmak zorunda kalmışlardır. Öyle ki eski Yunanlılar ve Romalılar, hurma suyu,bal ve üzüm suyu ile unlu mamulleri tatlandırıp, tatlı olarak tüketmişlerdir. 16. yüzyılda denizciler Orta Amerika’dan Avrupa’ya kakao çekirdeğini getirdikten kısa bir süre sonra, çekirdekler, tatlı üretiminde kullanılarak sevilen ve vazgeçilmeyen bir madde haline gelmiştir.

Şeker kamışı - Lüks bir ürün.

Şeker maddesinin, Avrupa'da içindekiler listelesinde görülmesi, tatlı ikram tarihinin belirleyici dönüm noktası olmuştur. Arap bölgelerinden, Venedik üzerinden Avrupa'ya ilk bin yılda ithal edilen şeker kamışı başlangıçta pahalı, lüks bir üründür. Sadece asil ve zengin insanlar, bir çeşni veya ilaç olarak şeker kamışından yararlanabilmekteydi.

Şeker pancarı - Lüksün demokratikleşmesi

Lüks bir ürün olan şekerin daha geniş kitlelere yayılması çok uzun süreler sonra gerçekleşmiştir.  Almanya'da, ancak 19. yüzyılın başlangıcında, şeker pancarı üretimine başlanmıştır.  19. yüzyılın ortalarından itibaren nihayet (pancar) şeker, satın alınabilir ve günlük kullanılabilir bir ürün haline gelmiştir.

Arabistan Zamkı - Meyveli jöle için önemli bir malzeme

19. yüzyılın sonunda marifetli şeker üreticileri, akasya ağacının reçinesi olan Arabistan zamkı ile şekerin ile keşfetti.  Bu ham reçine, şeker ile kaynatılıp, meyve ve diğer aromaların ilave edilmesi ile ilk yumuşak meyveli şeker elde edildi ve böylece HARIBO ünlü meyve aromalı jöle şekerlemelerin öncüsü oldu.

Arabistan Zamkı için Alternatifler: Jelatin, nişasta, agar-agar

Ünlü Altın Ayıcıklar gibi diğer meyveli şeker ürünlerinin üretimi için HARIBO, uzun zamandır Arabistan Zamkı yerine sığır jelatini kullanmaktadır. Bu ürünün temel malzemesi olan sığır jelatini ile daha yumuşak, rahat çiğneme hissi ve daha kalıcı bir tat sağlanmaktadır. Bazı meyveli şeker ürünleri nişasta veya tropikal bir alg türü olan agar-agar yardımı ile üretilmektedir.  Bu ürünler de sorunsuz bir şekilde vejetaryenler tarafından tüketilebilir.

Üretim

Fruchtgummi Herstellung

Altın Ayıcıkların Poşetlere Doldurulma Hikayesi

Üretim hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.