Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

HARIBO meyveli şeker - İçindekiler

HARIBO firması,ürünlerinin temel bileşenleri konusunda, yüksek standartlar söz konusudur.  HARIBO ürünlerinde yalnızca mükemmel olan hammaddeler kullanılır. Pek çok ürün, Alman Tarımsal Sanayi Merkezi Pazarlama Örgütü tarafından Altın Etiket Sertifika (CMA) ödülünü almıştır. HARIBO'nun, sahip olduğu kalitesi ile 15 yıl üstün başarı konusunda bu onur belgesini alması tesadüf değildir. Almanya’ da bulunan HARIBO işletmeleri ürünlerin güvenliği ve kalitesi adına TÜV tarafından yapılan bir değerleme olan IFS'e (Uluslararası Gıda Standardı) göre “üst düzey" olarak belgelendirilmiştir. HARIBO işletmelerinde, bir firma kültürü olarak, ürünlerin yüksek kalite standartlarına ve HARIBO ürünlerinin en iyi satış argümanının “öncelikle kalite” olduğunu, her bir çalışanına ayrı ayrı hatırlatan panolara rastlamanız şaşırtıcı değildir.

Jelatin – Arabistan Zamkı’na bir alternatif

HARIBO, meyveli şeker ürünlerinin üretiminde, 80’li yıllardan beri Arabistan Zamk'ı adı verilen akasya ağacının reçinesi yerine genellikle sığır jelatini kullanmaktadır.  Jelatin, yağ ya da karbonhidrat içermez. 

Nişasta ve Agar-agar

Bazı meyveli şeker ürünleri nişasta veya tropikal bir alg türü olan agar-agar yardımı ile üretilmektedir.  Bu ürünler sorunsuz bir şekilde vejetaryenler tarafından tüketilebilir.

Renkler: Doğal, Saf ürünler

80'lerin sonlarından beri HARIBO ürünlerinin renkli görünümleri, meyve ve sebze konsantrelerinden elde edilir.  Isırgan otu, elma, ıspanak, kivi, mürver, siyah kuşüzümü, kırmız kuşüzümü, kırmızı üzüm, portakal, limon, mango ve passion gibi meyve konsantrelerinin karışımı  ile gereken renkler oluşturulur.

Üretim

Fruchtgummi Herstellung

Altın Ayıcıkların Poşetlere Doldurulma Hikayesi

Üretim hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız

Eski bir tarayıcı kullanmaktasınız. Bu web sayfasının doğru şekilde gösterebilinmesi için lütfen güncel bir tarayıcına geçiniz.