Diese Seiten sind für das Querformat optimiert. Bitte drehen!

Želé s ovocnou příchutí - pozdní verze cukrovinky

Pokud jde o vynálezavost v oblasti cukrovinek a pamlsků, byli lidé odpradávna velmi nápadití. Až k vynálezu prvního želé s ovocnou je však čekala ještě dlouhá cesta, během níž si svůj každodenní život museli osladit různými jinými sladkostmi. Staří Řekové si tak například nejvíce cenili pečiva slazeného datlovou šťávou či medem nebo máčeného v hroznové šťávě. Ve středověku byly zase velmi oblíbené perníky jakéhokoliv druhu. V 16. století nakonec přivezli mořeplavci ze střední Ameriky do Evropy kakaová zrna, která se brzy osvědčila jako další velmi rafinovaná přísada při výrobě cukrovinek.

Třtinový cukr - luxusní zboží

Důležitým milníkem v historii výroby cukrovinek bylo samozřejmě objevení cukru na evropském seznamu přísad. Třtinový cukr, který se na přelomu prvního tisíciletí dovážel z arabských zemí přes Benátky do Evropy. Byl ale zpočátku velice drahým luxusním zbožím. Mohla si ho dovolit výlučně šlechta a bohatí občané jako koření nebo jako lék.

Řepný cukr - luxus se demokratizuje

Až o mnoho později získaly široké vrstvy obyvatelstva přístup k cukru, který byl tehdy luxusním zbožím. V Německu začala výroba cukru z cukrové řepy až začátkem 19. století, technologie výroby byla vyvinuta krátce předtím. Od poloviny 19. století se stal řepný cukr levnou a každodenní potravinou.

Arabská guma - zásadní přísada pro výrobu želé s ovocnou příchutí

V 19. stolení konečně vynalézaví cukráři objevili, že se dá cukr kombinovat s arabskou gumou, tedy pryskyřicí jistého druhu akácie. Surová pryskyřice se svařila s cukrem, přidala se ovocná šťáva a jiné aromatické přísady a vzniklo tak první ovocné želé - předchůdce dnešního želé s ovocnou příchutí HARIBO.

Želatina, škrob, agar-agar - alternativy k arabské gumě

Na výrobu gumového ovocného želé jako jsou ZLATÍ MEDVÍDCI však HARIBO již dávno namísto arabské gumy používá vepřová želatina. Díky této základní surovině se získá měkká konzistence a příjemnější chuť při žvýkání. Některé výrobky z ovocného želé se také vyrábějí s přísadou škrobu nebo agaru, druhu tropických řas. Tyto výrobky si mohou dopřát i vegetariáni nebo lidé islámského vyznání. 

Výroba

Fruchtgummi Herstellung

Jak se dostanou ZLATÍ MEDVÍDCI až do sáčku

Chci se dozvědět více...

Používáte zastaralou verzi prohlížeče. Proveďte prosím aktualizaci prohlížeče, aby bylo možno tuto webovou stránku správně zobrazit.